Go To Top
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

mikolajrejrejUrodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej w Żurawnie na Rusi Czerwonej jako syn wdowca, Stanisława, i Barbary Herburt (1480-1550, córka Piotra Herburta, wnuczka Jana Herburta z Odnowa, prawnuczka Frydrusza z Chlipel) - wdowy po dziedzicu Żurawińskim, która przedtem poślubiła ok. 1500 r. Balcera Dąbrowskiego. Jej synem z trzeciego małżeństwa, zawartego ze Stanisławem Reyem był późniejszy pisarz Mikołaj Rej.

Mikołaj odebrał fragmentaryczne wykształcenie; najpierw 2 lata w Skalbmierzu, potem kolejne 2 we Lwowie - w 1518 został zapisany w poczet studentów Akademii Krakowskiej, gdzie nie kwapił się do nauki i - jak napisał w swojej biografii - poznał co to dobre towarzystwo. Lata młodzieńcze spędził w nieograniczonej swobodzie w rodzinnej wsi; polował, łowił ryby - zachwycał się światem natury. W 1525 ojciec wysłał Reja na dwór magnacki Andrzeja Tęczyńskiego. Był to moment przełomowy w życiu Reja: zdobywał tam przede wszystkim ogładę towarzyską, uczył się literatury, stylistyki i ortografii. Został sekretarzem Tęczyńskiego. Po śmierci ojca pozostał na wsi i planów dalszej edukacji nie zrealizował. Rej popełniał liczne błędy faktograficzne, używał często wyrażeń wulgarnych. Przypuszczalnie jednak było to ze strony Reja udawanie człowieka prostszego, niż był w rzeczywistości, aby zbliżyć się do narodu i mówić jego codziennym językiem. Rej był utalentowanym samoukiem, który rozwijał rodzimy, "swojski" nurt polskiego odrodzenia.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

imagesWiele informacji jest udostępnionych na temat Mikołaja Reja. Szkoda, że wszystkie się potwierdzają, a nie ma żadnej nowej. W 2005 roku, dokładnie w kwietniu, znaleziono jeden z pamiętników, tego jakże ważnego Polaka. Według tego pamiętnika:
* Mikołaj, już jako mały chłopiec miał uczulenie na pyłki kwiatowe. Nie było to silne uczulenie.
* Miał zamiłowanie do krajów azjatyckich, od sztuki, aż po same życie codzienne.
* Twierdził, iż jego lewa ręka jest silniejsza od prawej, a dotarł do tego "życiem pisanym prawą ręką".
* Przyjaźnie, które już nawiązywał jako dziecko, towarzyszyły mu przez całe życie. Po ukończeniu pierwszej jego szkoły zniechęcił się do nowych przyjaciół - wolał zostać przy starych.
* Nie lubił długich pożegnań. Jedyne życzenie jakie miał przed śmiercią, to takie, aby jego pogrzeb nie był długi. Nie pragnął także długiej żałoby.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

zywotczlowiekapoczciwegoŻywot... jest częścią księgi pt. Źwierciadło albo kstałt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawam, jako we źwierciadle, przypatrzyć. Jest to rozprawa prozatorska, przepleciona tylko kilkoma wierszami, otwierająca cały tom Źwierciadła. Utwór należy do literatury parenetycznej, czyli zachęcającej do przyjęcia zasad nowej kultury (renesansowej) dzięki przedstawionym wzorcom osobowym, ideałowi człowieka z jakiejś grupy społecznej. O zawartości dzieła szczegółowo mówi Pokazanie krótkie, co które księgi w sobie zamykają, sporządzone na końcu Żywota.Na dzieło składają się trzy księgi, podzielone na rozdziały zwane kapitulum oraz Przemowa krótka do krześcijańskiego człowieka. Księga pierwsza opisuje czas od narodzin do wieku średniego, księga druga – sprawy ludzkie wieku średniego, a księga trzecia ukazuje lata sędziwe i czas schyłku życia.

NOWE KOMENTARZE:

 • Forma zapisu ucznia do szkoły.
  Infoo
  INFORMACJA !!!
  Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola uważnie i bez błędów. Wszelkie pytania można kierować tutaj lub ...

  Read more...

   
 • POŻEGNANIE PANI DYREKTOR KAZIMIERY GAL.
  Piotrek
  Wszystkiego dobrego.
  Jak dotąd nikt w PSM im. Mikołaja Reja nie włożył wiecej pracy i wysiłku. Pozdrawiam serdecznie i ...

  Read more...

   
 • POŻEGNANIE PANI DYREKTOR KAZIMIERY GAL.
  Darek Gal
  Pani Dyrektor
  Dziekujemy za wiele lat pracy. Często w "czynie społecznym". Dobrego pedagoga poznaje sie po owocach ...

  Read more...

   
 • SZKOLNA ZABAWA WALENTYNKOWA 2019
  Webmaster
  Jest reszta zdjęć.
  Dodałem link do galerii. Nad artykułem. Zapraszamy do szkolnej galerii.

  Read more...

 

 

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: