Go To Top

 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bałbym się, gdyby naszym spowiedziom nie towarzyszył wstyd a obojętność. Wstyd jest naturalny, bo nie przychodzę do spowiedzi po to, żeby się pochwalić, ale żeby powiedzieć, co mi nie wyszło -  o. Andrzej Tupek SP, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie.

 

Jeśli kiedykolwiek po wyjściu z konfesjonału zastanawialiście się, czy Wasza spowiedź była dobra, koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Szkoda, że nie mogę posłuchać spowiedzi innych ludzi. Nie, bez obaw – nie podkładam podsłuchów w konfesjonałach. Po prostu myślę, że mogłabym nauczyć się od innych, jak dobrze się spowiadać.

Do sakramentu pokuty przystępuję od wielu lat, ale ciągle prześladuje mnie myśl, że nie do końca wiem, jak się spowiadać. Czasem po odejściu od konfesjonału dopadają mnie wątpliwości, czy to była dobra spowiedź – być może powinnam używać mniej ogólników, a może wyznając grzechy nie byłam do końca szczera?

Po ostatniej spowiedzi postanowiłam, że poproszę o radę tych, którzy naprawdę słuchają spowiedzi, czyli księży. Oto, co mi powiedzieli:

1. Ks. Bryan Brooks, Tulsa, Oklahoma

Robiąc rachunek sumienia, stajemy twarzą w twarz z naszymi grzechami, lecz już będąc w konfesjonale, stajemy w obliczu Bożej miłości, miłosierdzia i przebaczenia.

2. Ks. Sean Donovan, Pawhuska, Oklahoma

Po powiedzeniu spowiednikowi, ile czasu upłynęło od ostatniej spowiedzi, opowiedz mu krótko o sobie (np. czy jesteś singlem, czy spotykasz się z kimś, żyjesz w małżeństwie lub czy jesteś zakonnicą). Lepsza wiedza o osobie spowiadającej się ułatwia nam posługę spowiednika.

3. O. Gabriel Mosher OP, Portland, Oregon

Grzechy to dokonane przez nas złe wybory, a nie nieprzyjemne emocje. Wyznawajcie więc grzechy, a nie stany emocjonalne.

4. Ks. Damian Ference, Wickliffe, Ohio

Popełnione przez nas grzechy obrażają Boga, lecz grzechy wyznane są pieśnią na cześć Pana. Kiedy więc wyznajecie grzechy kapłanowi w sakramencie pojednania, wiedzcie, że w ten sposób chwalicie Boga za Jego wielkie miłosierdzie.

5. Ks. Matthew Gossett, Steubenville, Ohio

Częste przystępowanie do spowiedzi świętej jest budujące dla spowiednika i dobre dla duszy! Grzechy, szczególnie te silnie zakorzenione, z którymi nie potrafimy się uporać od dawna, wymagają cierpliwości i wytrwałości. Nigdy się nie poddawajcie, bez względu na częstotliwość występowania tego samego grzechu. Spowiedź to sakrament uzdrowienia. Podobnie jak rany fizyczne, także te duchowe zabliźniają się bardzo długo.

6. O. James Martin SJ, Nowy Jork

Spowiedź nie tyle ukazuje to, jak grzeszni jesteśmy my sami, ale przede wszystkim to, jak dobry jest Pan Bóg.

7. Ks. Anthony Gerber, Cottleville, Missouri

Kapłan jest jak lekarz: kiedy idziemy do lekarza, mówimy dość szczegółowo o tym, co nas boli, aby można było jak najlepiej nam pomóc. Pamiętajcie: lekarz widział już wielu pacjentów z podobnymi symptomami. Zaufajcie mu i posłuchajcie jego rad, a wkrótce poczujecie się lepiej!

8. Ks. Joshua Whitfield, Dallas, Teksas

Pan Bóg działa w nas najefektywniej, kiedy wyznajemy swoje grzechy w pokorze, prostymi słowami. Bóg nie potrzebuje długich opowieści. On je już słyszał. Czasem wielomówstwem pokrywamy własną dumę i zatwardziałość serca. Prostota i uczciwość podczas spowiedzi to śmierć naszych grzechów i zmartwychwstanie przebaczenia.

9. O. Jeffrey Mickler SSP, Youngstown, Ohio

Po prostu chodźcie do spowiedzi. Boża miłość jest silniejsza od naszych grzechów.

10. O. Matthew Schneider LC, Waszyngton

Zmieńcie myślenie o spowiedzi – to nie obowiązek wyliczania grzechów, a moment odnowy relacji z Bogiem.

Mnie osobiście trzecia rada pomogła zmienić podejście do rachunku sumienia. Zdałam sobie sprawę z tego, że wyliczając swoje grzechy, powinnam unikać ogólników (nie dlatego, że Bóg tego potrzebuje, ale dlatego, że będzie to po prostu dla mnie pomocne). Wszystkie te rady umocniły moją miłość do sakramentu pokuty i do kapłanów, którzy poświęcają swoje życie, służąc Bogu i ludziom.

Jeśli macie jeszcze inne rady dotyczące dobrej spowiedzi, podzielcie się z nimi w komentarzach!

WIADOMOŚCI Z FORUM

Więcej tematów »

POLUB NAS NA FACEBOOKU

STATYSTYKA:

Dzisiaj 57

Wczoraj 208

Przez ten tydzień 901

W tym miesiącu 4703

Razem 159423

Currently are 11 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

 

POLONIA.ORG
 

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: