Go To Top

 

 

W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki. Covid 19.


Rendering Error in layout Widget/Social: Call to a member function exists() on null. Please enable debug mode for more information.
More
10 months 1 day ago - 10 months 1 day ago #248 by admin


Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Ta Wielkanoc nie będzie taka jak wszystkie. Episkopat podjął decyzję o wprowadzeniu zmian dotyczące obchodów Wielkanocy 2020. Jak wyglądać będzie Wielkanoc 2020? Jakie wprowadzono zmiany?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc w 2020 roku wypada 12 kwietnia. Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy. W obecnej sytuacji wychodzenie z domu jest niewskazane. Na zarażenie koronawirusem narażeni jesteśmy wszyscy. Jednak to choroba szczególnie niebezpieczna dla  osób starszych  i chorych. W tej sytuacji nawet niedzielne msze święte odprawiane są bez wiernych. Tworzone są transmisję online, dzięki którym każdy może uczestniczyć we mszy wirtualnie.
Wielkanoc 2020. Zwyczaje Wielkanocne w PolsceWielkanoc to najstarsza uroczystość chrześcijańska. Przez wieki powstało mnóstwo zwyczajów wielkanocnych. Wiele z nich przetrwało do dziś. W Polsce obchodzimy Niedzielę Palmową, wspólnie wybieramy się do kościoła, malujemy pisanki, święcimy koszyczki wielkanocne, lejemy się wodą w Śmingus-Dyngus. Niestety, w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona inaczej.

Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.
  • Wielkanoc 2020. Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej może odbyć się bez ludzi. „Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum” – czytamy w dekrecie.
  • Wielkanoc 2020. Wielki Piątek
W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. „W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” – podaje dekret.
  • Wielkanoc 2020. Wigilia Paschalna
W czasie Wigilii Paschalnej, „przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje +Liturgia Słowa+. W czasie +Liturgii chrzcielnej+ należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje +Liturgia Eucharystyczna+” – podaje Kongregacja.
Attachments:
Last edit: 10 months 1 day ago by admin.

Please Zaloguj or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.856 seconds

SPONSORZY I POMOC:

 

POLONIA.ORG
 

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: